Świadomość ciała

Świadomość ciała

Rozwijanie świadomości ciała to naszym zdaniem jedna z najważniejszych rzeczy jeśli zależy nam na życiu w zdrowym tymże ciele.

Ciało może być zarówno wspaniałym narzędziem wspierającym nas w codziennych sytuacjach, dającym radość z ruchu, oddechu, cieszenia się smakiem, niezliczonymi wrażeniami nie tylko wzrokowymi ale też dotykowymi. Dobrze zadbane i rozumiane jest też wspaniałym kompanem pomagającym szybko i precyzyjnie reagować na niezliczone sytuację, przyjacielem dającym nam dostęp do tak wspaniałego obszaru wspomagania jakim jest nasza intuicja. Może jednak być też uciążliwym kompanem, który co i rusz rzuca nam kłody pod nogi (czego oczywiście nie chcemy 😉
Jeśli więc mamy wrażenie, że ciało nas nie wspiera a tylko utrudnia życie i staje oporem gdy go potrzebujemy, warto się zastanowić jak my je wspieramy, a czasami nawet, czy wspieramy je w ogóle. Szczera analiza zwykle pokaże nam czy stawiamy mu jedynie wymagania czy również dajemy wsparcie.
Niektórzy z nas będą potrzebowali kartki papieru, niektórym lepiej myśli się chodząc. Niezależnie jednak od formy, warto zadać sobie te pytania i zrobić szczery rachunek sumienia 🙂

1. DLA CIAŁA ROBIĘ:

– ile się ruszam w ciągu tygodnia?
– jaki to jest ruch?
->> jeśli chodzisz na treningi: czy podążasz za trenerem czy też słuchasz co Twoje ciało mówi na temat proponowanych ćwiczeń?
– czy wiem ile piję i czego w ciągu dnia?
– co jem i jak się czuję po jedzeniu? J
->> jakie są proporcje zielonego vs cała reszta?
– czy potrzebny mi dietetyk, by powiedział co mam jeść?
– czy jedząc spoglądam na telefon?
– czy zasypiam łatwo?
->> jeśli nie, co robię przed snem?
– Twoje pytanie ……………………..

2. OD CIAŁA WYMAGAM:

– ile godzin daję mu pospać?
->> czy budzę się wypoczęta/wypoczęty?
– ile godzin każę mu siedzieć/stać/prowadzić samochód?
->> jeśli dużo, co daję w zamian?
– co każę mu trawić?
– czy ściskam talię paskiem?
– czy każę mu chodzić w twardych butach/na obcasach?
– ile godzin ma patrzeć codziennie w telefon/komputer (tu statystki z naszego telefonu są nieubłagane)
– Twoje pytanie ……………………..

Tymczasem ciało nie wymaga aż tak wiele.

Zwykle prosi jedynie o to, by je usłyszeć Jeśli weźmiesz pod uwagę jego potrzeby, może też okazać się, że Twoje codzienne życie nabierze kolorów, bo np. co jakiś czas zaparkujesz samochód kilka kilometrów od biura i zrobisz sobie poranny spacer. By żyło nam się dobrze w ciele często nie potrzebujemy wielkich zmian. Co więcej, gdy słuchając ciała wprowadzamy nowe, drobne nawyki, sprawia nam to radość i czujemy się z tym dobrze. Czy to zastąpienie jednej z kaw świeżo wyciśniętym sokiem z buraka, co odciąża nasz system i go wspiera, czy krótkie rozciąganka przed komputerem, które nie pozwalają mięśniom zastygać w jednej pozycji, te wszystkie drobne rzeczy z czasem zaczynają nam dawać więcej wolności, a co za tym idzie i radości.
Dobrze potraktowane ciało potrafi się też odwdzięczyć. Nauczy nas tego, co dla niego dobre dając nam przejrzysty umysł i energię do działania. Dużo szybciej też zwróci naszą uwagę na niepokojące sygnały.
Zachęcam Cię zatem do tego serdecznie w Nowym Roku Drewnianego Smoka, to piękna ścieżka która na wielu poziomach może Cię pozytywnie zaskoczyć
Hania Łubek
ps. zdrowe ciało też chodzi na masaż ale… dla przyjemności

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *