Jak ważny jest dla nas oddech

Jak ważny jest dla nas oddech

Oddech. Wykonujemy go około 20ty razy na dobę. Jeśli jest prawidłowy daje nam tyle tlenu ile potrzebuje nasze ciało, usuwa dwutlenek węgla i toksyny, pozwala mówić, ba, masuje organy wewnętrzne oraz stabilizuje kręgosłup i całe ciało.

Co się dzieje, gdy nasz oddech jest ograniczony?

Wyobraźmy sobie co się dzieje, gdy czynność którą tak często powtarzamy jest w jakiś sposób ograniczona. Gdy mięśnie międzyżebrowe lub spięte barki i szyja nie mają możliwości jej wspierać. Gdy do naszego ciała (np. mięśni organów, mózgu) dociera mniej niż 100% tlenu, którego tak potrzebuje. 

Objawy zaburzenia wzorca oddychania mogą być bardzo złożone i obejmować wiele różnych układów w naszym ciele. Jeśli nie jesteśmy w stanie wziąć satysfakcjonującego głębokiego wdechu bo ogranicza nas ciasna klatka piersiowa, „brak powietrza”, wzdychanie, ziewanie lub kaszel i chrząkanie. Oznaki i objawy zaburzonego wzorca oddychania mogą również obejmować kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, tachykardię, dusznicę rzekomą i zmiany w EKG. Objawy fizjologiczne, takie jak atrofia i osłabienie mięśni oddechowych, przerost mięśni pomocniczych, „beczkowata klatka piersiowa” lub oddychanie przez usta mogą również wskazywać na ten sam problem. Cała lista może również obejmować objawy:

– Neurologiczne – zawroty głowy, omdlenia, drętwienie i mrowienie (twarzy i kończyn), niewyraźne widzenie, bóle głowy, oderwanie od rzeczywistości, zamęt, brak koncentracji, słaba pamięć.

– Związane z przewodem pokarmowym – dysfagia, zgaga, ból w nadbrzuszu, refluks, odbijanie, wzdęcia, połykanie powietrza.

– Mięśniowe – skurcze mięśni, bóle, drżenie, mimowolne skurcze, zaciskanie żuchwy

– Psychologiczne – lęk, napady paniki, fobie, depresja, napięcie

– Ogólnoustrojowe – ogólne osłabienie, wyczerpanie, zmęczenie, letarg, zaburzenia snu, suchość w ustach.

Ból szyi a głębokość oddechu 

Oddychanie z normalną mechaniką oddechową odgrywa również ważną rolę w układzie mięśniowo-szkieletowym i ma kluczową rolę w stabilizacji postawy i kręgosłupa. Podczas oddychania istnieje potrzeba ustabilizowania kręgosłupa szyjnego i piersiowego, aby inne mięśnie działały, przesuwając żebra w górę lub w dół. Gdy nie jest to możliwe, gdy swobodny ruch ogranicza np. ból szyi, siła wdechu i wydechu się zmniejsza.

Masaż tajski a oddech

W masażu tajskim zawsze dużą wagę przykładamy do pracy uwalniającej zablokowany oddech. Jest to kluczowa praca pozwalająca przywrócić ciału utraconą równowagę. Znajdziemy tu techniki pozwalające na rozluźnienie nie tylko głównych mięśni oddechowym (mięśni międzyżebrowych i przepony) ale również okolic łopatek barków i szyi. Praca z nimi jest zwykle wzbogacona o pracę na tajskich punktach spustowych – mamy tu do dyspozycji niezwykle skuteczne sekwencje akupresury tajskiej. 

Również praca z energiami przepływającymi przez kanały Sen (tajskie linie energetyczne), wspomaga przywracanie naturalnego, głębokiego oddechu. Gdy energia życiowa zaczyna przepływać bez przeszkód daje uczucie ciepła i rozluźnienia tak charakterystyczne dla dobrze wykonanej sesji a my, możemy wziąć głęboki, nieskrępowany oddech 🙂

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *