Podróż od tańca do masażu tajskiego

Podróż od tańca do masażu tajskiego

Odkryłem coś naprawdę cudownego w mojej podróży z Yeshe Nuad. Ale zacznijmy od początku.

Masaż zawsze sprawiał mi przyjemność, intuicyjnie lubiłem to robić.

Od dzieciństwa wyrabiałem sobie wrażliwość na wyczuwanie tego, co kryje się pod powierzchnią skóry, którą masuję. Gdy byłem nastolatkiem zaczęła mnie interesować praca z energią, poszukiwałem sposobów jak rozwinąć ten aspekt, pytając również Mistrza Reiki. Ponieważ jednak czułem, że było to niepożądane, na długie lata zamknąłem się na tą pracę. Choć przejawiało się to w różnych formach, takich jak sztuki walki, które praktykowałem, aspekt uzdrawiania pozostawał ukryty.

Tańcem zainteresowałem się mając około 30 lat, ostatecznie odkrywając brazylijskiego Zouka,

 

moja nowa pasja rozwinęła się tak, że wkrótce zostałem  instruktorem SoulZouk – metodologii, która koncentruje się na wykorzystaniu naturalnych struktur i reakcji ciała w tańcu. Początkowo myślałem, że to po prostu kolejny ładny styl tańca, jeden z kilku, które trenowałem. Po kilku warsztatach w 2016 roku, do których podszedłem z pozycji absolutnego sceptycyzmu, ale chęci zawieszenia oceny i po prostu poczekania i zobaczenia, zatańczyłem z dziewczyną, której nigdy wcześniej nie spotkałem. W tym tańcu poczułem się tak, jakby znała mnie od 20 lat i była moją najlepszą przyjaciółką. Nie miałem pojęcia, jak wiele osobowości i emocji można przekazać dotykiem i tańcem. Po tym doświadczeniu zatopiłem się całkowicie w Zouk, stał się on moim głównym stylem tanecznym, którego się uczyłem. Powodem mojej przeprowadzki do Polski i Warszawy była w dużej mierze wielkość tamtejszej społeczności Zouk.

 

Na początku 2022 roku chciałem zbadać rzeczy, do których miałem naturalny talent

i które sprawiały mi przyjemność – coś w rodzaju 2 części formuły ikigai; trzecia część tego, jak bardzo chcę to uczynić moim środkiem do życia, jest dla mnie wciąż otwartą kwestią. Zacząłem przyglądać się różnym stylom masażu i chociaż początkowo myślałem, że szybciej będzie po prostu zrobić kurs masażu klasycznego, spodobała mi się głębia i oddech masażu tajskiego. Byłem pod wrażeniem tego, że obejmował nie tylko techniki rozciągania i rozluźniania mięśniowo-powięziowego, ale także system bioenergetyczny – sen, system pokrewny, ale nie identyczny z chińskim rozumieniem chi, które znałem z mojego uzdrawiania praca z energią i sztuki walki. (Później odkryłem również wiele nakładających się na siebie Yeshe Nuad i SoulZouk – ruch z oddechem, wykorzystanie relaksacji i naturalnych struktur ciała, w szczególności stałe połączenie empatyczne). Skontaktowałem się z Hanią, która poinformowała mnie o zbliżającym się weekendowym kursie masażu tajskiego dla początkujących, prowadzonym przez Asię.

 

Dołączyłem do kursu masażu tajskiego i chociaż było wiele informacji do przyswojenia, nauczano ich z cierpliwością i delikatnością, cały czas czułem wsparcie.

W kursie asystował bardziej doświadczony student, więc zawsze był ktoś, kogo można było poprosić o pomoc, gdy czegoś nie byłem pewien. Cieszyłem się, że nim upłynął weekend, miałem do dyspozycji techniki masażu tajskiego, które mogłam ćwiczyć na innych. Oczywiście za pierwszym razem musiałem zaglądać do podręcznika warsztatowego, ale miałem bazę, na której później mogłem się oprzeć. Kontynuowałem naukę Yeshe Nuad, nie zaprzestając praktyki, co krok po kroku wnosiło do sesji coraz większą pewność. Uznałem, że kolejnym naturalnym krokiem będzie pogłębienie wiedzy w trakcie kursu profesjonalnego. Kurs odbywał się w Gdańsku do którego jeździłem na każdy z 3 etapów. Chociaż było to dla mnie znaczne poświęcenie czasu (musiałem pogodzić moje plany urlopowe z pozostałymi hobby i planami), zdecydowanie jednak było warto to zrobić.

Masaż tajski to sztuka, która przyciąga absolutnie uroczych, troskliwych ludzi.

Wielką przyjemnością dla mnie było dołączanie do codziennych, wspólnych śniadań przed zajęciami, jak również wycieczki lunchowe. To sprawiło, że całe doświadczenie było czymś więcej niż tylko naukowym doświadczeniem, ale takim, na które nie mogłem się doczekać i które przyniosło mi wiele radości.

Miło mi poinformować, że w lipcu zdałem egzamin na poziomie podstawowym i nie mogę się doczekać kontynuacji mojej podróży z Yeshe na kursach zaawansowanych.

Chriss Williams

-> Chriss poprowadzi warsztat swojego ukochanego tańca Zouk w trakcie Yeshe Nuad Gathering w październiku 2023 (uwaga od edytora)

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *