Historia masażu tajskiego

Yeshe Nuad wykorzystuje techniki o wielowiekowej tradycji, znane w tradycyjnym tajskim masażu Nuad Boran.

Nuad Boran, czyli Tradycyjny/Starożytny/Jogiczny Masaż Tajski ewoluuje od 2500 lat. Na przestrzeni wieków jego techniki były doskonalone i praktykowane głównie w świątyniach lub klasztorach buddyjskich, a ich przekazy w następnych pokoleniach mnichów odbywały się wyłącznie ustnie. Pierwsze znane dokumenty, dokładnie opisujące pozycje masażu, zapisano w Tajlandii na liściach palmowych w języku pali dopiero w XVII w. Później wyryto je na płytach kamiennych do dziś dostępnych w światyni Wat Pho w Bangkoku.

Posąg przedstawiający masaż tajski w świątyni Wat Pho w Bangkoku

Nuad, jak większość azjatyckich metod, jest nakierowany na całościową pracę z ciałem. Koncentruje się nie tylko na systemie mięśniowym, ale również dostrzega centra i kanały energetyczne, którymi płynie energia witalna. Same techniki przypominają akupresurę połączoną z asanami znanymi w jodze. Nuad łączy też techniki, które zwykle stosowane są oddzielnie takie jak: praca z powięziami, punktami spustowymi, terapia neuromuskularna.

W Tajlandii Nuad Boran jest gałęzią Tradycyjnej Medycyny Tajskiej, rozpoznawanej przez rząd tajski i traktowany jako remedium na bardzo wiele dolegliwości.

Posąg Shivago przed klasztorem w Chang Mai

Patronem masażu Nuad jest Shivago Kumara Baccha (Jivaka Komarpaj), który zgodnie z kanonem nauk buddyjskich, 2500 lat temu sprawował funkcję osobistego lekarza Buddy oraz całego zgromadzenia mnichów. Źródła historyczne potwierdzają, że był nie tylko wysokourzeczywistnionym mistrzem, ale również bardzo skutecznym lekarzem. Ponieważ Shivago Kumara Baccha sam nigdy nie przyjął ślubowań mnisich, a jednocześnie był bliskim uczniem Buddy, z czasem stał się głową świeckich praktykujących we wczesnym okresie istnienia społeczności buddyjskiej.

Do tej pory jego dziedzictwo jest znane i przechowywane w takich krajach jak Chiny, Japonia, Tajlandia, Nepal, Tybet. Tradycyjnie, każda sesja Nuad rozpoczyna się od przywołania Jivaki a sam masaż odbywa się “pod jego patronatem”.